Galareta wieprzowo-drobiowa
Galareta wieprzowo-drobiowa
Danie stare jak świat, królowała w czasach PRL-u, a to były czasy największej kreatywności w kuchni - zrobienie czegoś z niczego było niezłym wyzwaniem. Niektóre z tych dań goszczą w polskich domach do dzisiaj. Takim stałym bywalcem jest właśnie mięsna galareta. To tradycyjna przekąska serwowana podczas domówek, imienin czy świąt. Popularna nazwa tej potrawy to zimne nóżki lub nóżki w galarecie. Podawana jako zakąska, skropiona sokiem z cytryny lub kilkoma kroplami octu, najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem. Taki domowy specjał na zimno.
wywar:
1 noga wieprzowa
1 golonka przednia
6 skrzydełek z kurczaka
2 marchewki
1 pietruszka
3 ząbki czosnku
natka pietruszki
liście laurowe
ziele angielski
pieprz kolorowy w ziarnach
Maggi w płynie
sól
pieprz
żelatyna spożywcza
dodatkowo:
mięso z wywaru
marchewka z wywaru
jajka
brokuł
kukurydza lub zielony groszek (konserwowe)
Umyte mięso zalać w garnku o pojemności około 7-8 litrów zimną wodą i doprowadzić do wrzenia (woda musi zakrywać mięso). Zmniejszyć gaz i usunąć szumowiny, które się zbiorą na wierzchu wywaru, ewentualnie można zlać całość wody i zagotować raz jeszcze. Następnie ustawić moc palnika, aby wywar „pyrkał”, dodać ząbki czosnku, ziele angielskie, pieprz kolorowy i liść laurowy, posolić i popieprzyć. Wywar gotować przez 2,5 do 3 godzin, mięso golonki musi być idealnie miękkie.
Skrzydełka można wyjąc już po godzinie gotowania i odstawić do wystygnięcia.
Po 30 minutach gotowania dodać obraną marchewkę i pietruszkę i gotować je w rosole przez 40 minut do 1 godziny, po tym czasie wyjąć marchewki. Reszta nadal ma się gotować na małym ogniu do momentu, aż mięso z nogi wieprzowej i golonka będą odchodzić od kości. Jeżeli woda wyparuje i mięso będzie na wierzchu, należy uzupełnić wodą.
Ugotowaną marchewkę pokroić w plasterki.
Groszek lub kukurydzę odcedzić z zalewy.
Jajka ugotować na twardo Po wystudzeniu jajka obrać i pokroić w plasterki lub ćwiartki.
Brokuła pokroić na mniejsze różyczki i zblanszować w wodzie z dodatkiem soli i cukru.
Z wywaru wyjąć ugotowane mięso. Skrzydełka obrać ze skórki i mięso posiekać na drobno. Z ostygniętej golonki wyjąć kość i mięso także posiekać na cząstki, ja siekam także skórę, ale można ją pominąć.
Wywar odcedzić na gęstym sitku lub przez gazę. Na każdy litr wywaru dodać 3 łyżeczki żelatyny spożywczej. Dodając żelatynę wywar należy doprowadzić do wrzenia. W tym momencie można też dodać posiekaną natkę pietruszki oraz Maggi w płynie. Próbujemy i jeśli jest potrzeba dodatkowo możemy popieprzyć i posolić. Mieszać do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny.
Na dno miseczek ułożyć mięso, kukurydzę, plastry jajka, marchewkę, brokuł. Całość zalać wywarem. Odstawić do wystudzenia i wstawić na całą noc do lodówki, aby stężała.
Zastygniętą galaretę podawać z cytryną bądź octem.
SMACZNEGO ! 💗
💥Galareta powinna się ściąć bez dodatku żelatyny, gdyż podczas długiego czasu gotowania nóżek i golonki wydobywa się z nich cały kolagen i dzięki temu galareta zastygnie bez konieczności dodawania żelatyny. Jeżeli jednak chcecie mieć pewność, że będzie miała odpowiednią konsystencję, należy dodać trochę żelatyny tak jak w przepisie.
💥Nie należy zbierać tłuszczu z bulionu, bo gdy galareta zastygnie, na wierzchu zbierze się tłuszcz i wtedy łatwo go można usunąć z galarety. Tłuszcz chroni galaretę przed dostępem powietrza i przedłuża jej przydatność do spożycia.
💥Galaretę można też ugotować na samym mięsie wieprzowym lub samym drobiowym (tu wskazane jest dodanie żelatyny), dodatki też można mieszać według uznania. Można zrobić klasyczną wersję galarety tylko z mięsem i marchewką pomijając pozostałe podane w przepisie dodatki – taka klasyka, w której króluje minimalizm też będzie smakować wybornie.
Komentarze
Prześlij komentarz